Glorious Model O recension

Glorious Model O är en av de gamingmöss som var med och startade trenden med ultralätta möss: 67 gram, honeycomb-design och en kabel som nästan får den att kännas trådlös. Musen har funnits på marknaden i många år, men frågan är om den fortfarande håller måttet. Här är vår recension.

Glorious PC Gaming Race är ett företag som få i Sverige känner till. Glorious tillverkar gamingtillbehör och har en ganska simpel men unik affärsidé: när de skapar en produkt utgår de ifrån vad som redan finns på marknaden. Tar vi gamingmöss som exempel, så börjar de med att undersöka vilka möss som är mest populära och vad som har gjort dem framgångsrika. Målet med den egna produkten är sedan att kombinera det bästa från varje bästsäljare, i hopp om att skapa något som ingen av konkurrenterna kan mäta sig med. I denna recension tar vi reda på om detta är det magiska receptet för en produkt som alla gamers suktar efter.

Värt att nämna är att Model O vid det här laget har funnits på marknaden i många år, vilket i sig säger något: konceptet med ultralätta möss som Glorious var med och populariserade är idag mer aktuellt än någonsin. Familjen har dessutom vuxit med trådlösa varianter för dig som vill slippa kabeln helt, men i den här recensionen håller vi oss till originalet.

Första intryck av Glorious Model O

När du öppnar den svart/vit/orangea lådan som Glorious Model O kommer i, möts du varken av instruktionsböcker eller irriterande plast som måste avlägsnas. Det första du ser är istället själva gamingmusen, precis som det ska vara. När du lyfter upp den ur förpackningen förstår du direkt att detta inte är någon ordinär gamingmus. Det första du slås av är att den är fjäderlätt: den klockar in på endast 67 gram, vilket gör den till en av de lättaste gamingmössen på marknaden. Utöver vikten slås du även av den något unika honeycomb-designen och den flätade kabeln, som är tjockare än kablarna på andra gamingmöss.

I förpackningen medföljer även en quickstart-guide, två Glorious-stickers samt ett välkomstbrev signerat av företagets CEO, Shazim Mohammad. Brevet förklarar uppkomsten av och syftet med företaget, vars fullständiga namn är "Glorious PC Gaming Race". Företaget skapades av passionerade PC-gamers som var less på dåtidens gamingprodukter: dyra, lågkvalitativa och med alldeles för mycket fokus på flashiga funktioner snarare än funktionalitet. Musen är skapad av gamers, för gamers.

Designen

Glorious Model O finns att köpa i svart eller vit, och du kan dessutom välja mellan två olika ytfinisher: matt eller glansig. Musen har en ambidextriös form, vilket betyder att den är symmetrisk. Tyvärr säljs ingen version där sidoknapparna är anpassade för vänsterhänta, men formen i sig passar båda händerna.

Musen har branding på båda sidorna: på vänster sida finns företagets logga, och längst fram på höger sida står det "GLORIOUS" med liten text. Kabeln, som vi pratar mer om i nästa del av recensionen, är speciellt framtagen för att vara lätt och följsam.

Musen har hål över större delen av kroppen samt på undersidan. Det är ett speciellt knep för att spara vikt, så hålen fyller en faktisk funktion och är inte bara för show. Vi tycker att de är riktigt coola och ser till att musen verkligen sticker ut från konkurrenterna, men designen lär vara en vattendelare: antingen älskar du den eller så hatar du den. RGB-belysning hittas i musens kropp, på scrollhjulet och på vardera sida.

Glorious Model O funktionalitet och användning

När du kopplar in musen för första gången tänds RGB-belysningen. Det är ingen statisk, enfärgad RGB, utan den pulserar genom ett flertal färger i rask takt. Nästan oavsett vilken mus du kommer ifrån lär du sedan slås av två saker: den är superlätt, och det finns ingen friktion. Vad menas då med ingen friktion? Helt enkelt hur lätt det är att röra musen över musmattan. Finns det något som håller tillbaka den, eller hänger den enkelt med i dina handrörelser?

Glorious har använt två olika metoder för att minska friktionen till nästan noll. Båda är omnämnda på själva lådan, så detta är uppenbarligen något som haft hög prioritet när musen togs fram.

Det första är den specialdesignade kabeln. När du rör musen längs musmattan märker du att den enda delen av kabeln som följer med är den som är allra närmast musen. Vanligtvis brukar en ganska stor del av kabeln följa med, vilket dels skapar extra vikt som ska förflyttas, dels friktion mot musmattan. För att komma runt problemet har man traditionellt behövt ta isär musen och installera en eftermarknadskabel, till exempel Paraflex, eller använda en skrymmande bungee som tar plats på skrivbordet. Det är ett steg som många gamers helt enkelt hoppat över, vilket lett till att alldeles för många fått leva med suboptimala kablar.

Glorious skeppar istället musen med en kabel som är speciellt framtagen för att minimera problemet. Kabeln är väldigt flexibel och lätt, och den del som är närmast musen har inga problem alls att följa med i dina rörelser. Resultatet är att musen nästan upplevs som trådlös. Vi förstår att det kan låta som en överdrift, men när vi gjorde vår research inför köpet noterade vi att just detta nämndes genomgående: att den känns som en trådlös mus. När det väl var dags för oss att provköra musen var denna lätthet det första som slog oss.

Vi har inte själva haft möjlighet att testa Paraflex-kablar, så den jämförelsen kan vi inte göra. Men jämfört med kablarna på andra gamingmöss finns det ingen som når lika högt.

Även det andra knepet för att minska friktionen kommer ursprungligen från eftermarknadstillverkare. Glorious Model O har utrustats med fyra stycken "G-Skates mouse feet" som sitter under musen och har direkt kontakt med musmattan. Dessa skates är endast 0,81 mm tunna och tillverkade av PTFE, mer känt som teflon. Teflonpannor kallas som bekant för non stick-pannor, så materialvalet är ingen slump: teflon är ett oerhört halt material, och dessa glides ser till att musen glider extremt lätt över musmattan.

Mjukvaran

Precis som musen i sig är mjukvaran fjäderlätt. Programmet som används för att konfigurera Glorious Model O tar endast upp 5 MB av ditt hårddiskutrymme. Det är väldigt lätt att använda, då alla inställningar nås direkt från startmenyn. Programvaran är heller inget måste: musen fungerar utmärkt direkt när du kopplar in den. Är du intresserad av programvaran hittar du den på Glorious hemsida. Funktionerna är de du kan förvänta dig: du kan bland annat ändra knapparnas funktioner, ställa in makron och spara profiler.

Vi listar inte varenda funktion, utan beskriver istället de viktigaste nedan.

  • Du kan ställa in upp till 6 olika DPI-profiler. Musen kommer förinställd med 4 st som sträcker sig mellan 400 och 3200.

  • Ändra RGB-belysningen, mer om detta nedan.

  • Ändra lift-off distance. Om du har problem med att muspekaren hackar bör du öka denna.

  • Ändra debounce time, vilket sänker fördröjningen från att du trycker på knappen tills klicket registreras. Sänker du denna minskar alltså din latens, men du ökar samtidigt risken för att musen registrerar dubbelklick. Här kan du experimentera lite. Vi har inte märkt någon bieffekt av att sänka den till det absolut lägsta, 4 millisekunder.

  • Göra egna makron för att till exempel automatisera klick eller binda om någon knapp.

När du gör en ändring i programvaran sparas den i själva musen. Det gör att du kan använda musen i en annan dator utan att behöva göra om alla inställningar.

När vi installerade programvaran stötte vi dock på ett problem. Vid start fick vi ett felmeddelande där det stod "Device is disconnected", och kort därefter slutade musen fungera. För att lösa det kopplade vi in en annan mus, uppdaterade programvaran och startade om datorn. Att bara uppdatera programvaran räckte inte, utan omstarten var nödvändig. Efter detta har vi inte upplevt några problem med att musen tappar anslutningen.

RGB, det självklara valet för en gamingmus

Glorious Model O har som nämnt 4 st RGB-zoner: på musens kropp, en på vardera sida samt en i det gummerade scrollhjulet.

Musen kommer förprogrammerad med RGB som cyklar genom alla färger på ett riktigt snyggt sätt. Belysningen är starkast på den vita modellen, eftersom den vita färgen reflekterar ljuset bättre än den svarta. Det finns tyvärr ingen individuell zonkontroll, men däremot 8 stycken förinställda program. Du kan även ställa in ljusets färdriktning och hastigheten det rör sig genom musen med.